joomla templates top joomla templates template joomla

Nowe pociągi metra wkrótce dotrą do Warszawy

wirtualna.warszawa.pl włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

Pierwszy z pięciu pociągów metra kupionych w zakładach Wagonmasz w Petersburgu jest w drodze do Warszawy. Od dotychczasowych składów różnić się będzie przede wszystkim wyglądem czoła pociągu. Nowy pociąg w weekend powinien trafić na Kabaty. - Ciągnie go lokomotywa. W czwartek miał być już na granicy Polski. Jedzie jednak dość powoli i musi przepuszczać inne pociągi - mówi Anna Bartoń z Metra Warszawskiego.

 

Pamiętamy o Powstańcach - żołnierzach zaplecza

um.warszawa.pl włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wzięła udział w uroczystości wmurowania tablicy przy ul. Hożej 51 upamiętniającej największą wytwórnię broni na potrzeby Powstania Warszawskiego – Placówki „Jajczarnia” - Każda kamienica to świadek historii, świadek walki Powstańców. Tutaj mieścił się skład broni "Dysku", kuchnie polowe, poczta harcerską, drukarnia, kilka rusznikarni. Działały punkty medyczne i szpitale polowe. – podkreśliła Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz - Od pierwszych dni Powstania w "Jajczarni" działała największa wytwórnia broni zorganizowana przez kpt. Mariana Buczę - "Mechanika".

 

Historia żoliborskiego powstańca - przeczytałem

warszawa.pl ; Michał Pawlik włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

Piętnastoletni młodzieniec wychowany na warszawskim, przedwojennym Śródmieściu, który pochodzi w prostej linii z dynastii założonej przez Czyngis-Chana miał rzeczywiście "Wicher" w swym charakterze... "Historia żoliborskiego powstańca" napisana przez Piotra Badmajewa, nie jest rozprawą historyczną. To wspomnienie napisane pamięcią pietnastolatka, choć pisane po ponad sześciesięciu latach. Dowiedziałem się od pana Piotra wiele o tym jak było w Warszawie przed Powstaniem, jak warszawiacy przygotowywali się do walki i jak wyglądał wybuch Powstania na Żoliborzu, gdzie zostali skierowani Śródmieściaki.

 

Letni Festiwal Młodych Talentów

um.warszawa.pl ; Agnieszka Janicka-Kłos włącz . Opublikowano w Warszawa dzielnice

Dzielnica Wilanów zaprasza do Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie, gdzie będzie można posłuchać koncertów muzyki poważnej w wykonaniu uczniów mazowieckich szkół muzycznych. Wstęp jest wolny. Koncerty odbędą się w sanktuarium o godzinie 17.00 w następujące letnie niedziele:

Wakacyjne remonty w szkołach

um.warszawa.pl ; Agnieszka Janicka-Kłos włącz . Opublikowano w Warszawa dzielnice

W szkole podstawowej nr 110 przy ul. Bohaterów zaplanowano remont instalacji elektrycznej. W szkole podstawowej nr 257 przy ul. Podróżniczej już rozpoczęto remont kominów oraz części obróbek blacharskich. Modernizacja czeka też szkołę podstawową nr 314 przy ul. Porajów. W zakresie prac remontowych znajdują się: wymiana okien na sali gimnastycznej i klatkach schodowych, montaż daszków nad wejściami oraz modernizacja kuchni. Nowy wygląd zyskają także pomieszczenia modelarni. W gimnazjum nr 123 przy ul. Strumykowej remontowane będą kominy oraz murki, schody etc.

OFF/ON w Kinie Luna

um.warszawa.pl ; Agnieszka Janicka-Kłos włącz . Opublikowano w Warszawa kulturalne

W dniach od 18 do 23 sierpnia odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja festiwalu OFF/ON w Kinie Luna. 5 Europejski Tydzień Filmowy organizowany przez Federację Niezależnych Twórców Filmowych to spotkanie zarówno z interesującymi dziełami filmowymi, inspirującymi artystami jak i nieznanymi faktami najnowszej historii. Wstęp wolny. W programie festiwalu, jak co roku, warsztaty mistrzowskie – fotograficzne i filmowe (codziennie w godzinach 12-15), konkurs krótkiego kina o Grand Prix OFF/ON (godz. 16-19) ....

Letnia Scena Muzyczna 2008

um.warszawa.pl ; Agnieszka Janicka-Kłos włącz . Opublikowano w Warszawa kulturalne

21 lipca rozpocznie się 3. sezon muzyczny na scenach Centralnego Basenu Artystycznego, przy ul. M. Konopnickiej 6. Gośćmi będą laureaci 29. Przeglądu Piosenki Aktorskiej Wrocław 2008. Klubokawiarnia Naparstek zaprasza na występy uczestników Ogródkowych Debiutów Muzycznych, które będą oceniane przez publiczność, a zwycięzca ma zapewniony recital na głównej scenie Centralnego Basenu Artystycznego.

Warszawa pamięta o Powstańcach

warszawa.pl włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

O godzinie 17.00, punktualnie w godzinę wybuchu Powstania ruch uliczny w stolicy zamarł. Zatrzymały się samochody i autobusy. Przystanęli przechodnie. Zawyły syreny. Stolica zadumała się nad swoją historią... O tej samej godzinie na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej, Prezydent RP Lech Kaczyński, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli wieńce przy pomniku Gloria Victis.

 

PWPW - 64 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

warszawa.pl ; Marcin Kaleta włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

PWPW - 64 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i zdobycia reduty PWPW przez powstańców. 1 sierpnia w PWPW S.A. odbyły się obchody upamiętniające zdobycie przez powstańców warszawskich budynku Wytwórni. Obchodom towarzyszyło otwarcie wystawy powstańczych fotografii na ogrodzeniu firmy przy ul. Sanguszki 1. W piątek, 1 sierpnia, o godzinie 11.15 do siedziby Wytwórni przy ul. Sanguszki 1 przybyli przedstawiciele różnych ugrupowań powstańczych, a wśród nich członkowie oddziału Podziemnej Wytwórni Banknotów PWB/17/S. Uroczystość rozpoczęła się pod pamiątkową tablicą upamiętniającą walki powstańcze w Wytwórni.

Wypożyczalnia rowerów na Pradze

um.warszawa.pl ; Agnieszka Janicka-Kłos włącz . Opublikowano w Warszawa dzielnice

W ramach akcji „Lato Konesera” przy ul. Ząbkowskiej 27/31 ruszyła bezpłatna wypożyczalnia rowerów. Aby wypożyczyć rower niezbędne jest okazanie dwóch dokumentów ze zdjęciem. Wypożyczenie roweru na jedną godzinę jest bezpłatne, na dłużej lub na następny dzień – wymaga wpłacenia 50 zł kaucji. Rowerzyści, którzy nie ukończyli 18 lat, mogą wypożyczyć rower w towarzystwie osoby pełnoletniej. Wypożyczać rowery można w dni powszednie: w godz. 9.00-21.30, w soboty i niedziele w godz. 11.00 – 21.30.

Nowe projekty aktywizacji zawodowej

um.warszawa.pl ; Daria Porębska włącz . Opublikowano w Warszawa dzielnice

Już za kilka tygodni w Dzielnicy Włochy rozpocznie się realizacja dwóch projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 1. Ponad 412 tys.zł zdobył w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Urząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy na na projekt "Od A do Z - Aktywna Zawodowo". Jest to kolejny już projekt społeczny realizowany przez Urząd Dzielncy. Tym razem skierowany jest do kobiet powracających do pracy po przerwie spowodowanej macierzyństwem.

Chopin i Jego Europa

um.warszawa.pl ; Eliza Jarmolińska włącz . Opublikowano w Warszawa kulturalne

Od 15 do 31 sierpnia odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa”, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Miasto Stołeczne Warszawę, Filharmonię Narodową, Polskie Radio Program 2 oraz Teatr Wielki - Operę Narodową. Podczas 4. edycji festiwalu pt. „Od Pogorelicia do Czajkowskiego” wysłuchamy 32 koncertów, w tym 9 symfonicznych, 14 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych, w wykonaniu ponad 200 wykonawców. Festiwalowi patronuje Prezydent RP....

Dziecięce Lato Teatralne

um.warszawa.pl ; Eliza Jarmolińska włącz . Opublikowano w Warszawa kulturalne

W ciągu 7 lat istnienia Dziecięce Lato Teatralne zyskało duże grono małych bywalców i tym samym renomę największego warszawskiego plenerowego wydarzenia dla dzieci. W zaczarowany świat teatru młodzi widzowie mogą wkroczyć co środę, o godz. 11.00, w Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Odyńca 6. Festiwal trwa do 6 sierpnia.