joomla templates top joomla templates template joomla

Obywatele RP próbowali zablokować Marsz Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Policja usunęła ich siłą

RUPTLY/x-news włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

Policja siłą usunęła członków stowarzyszenia Obywatele RP, blokujących marsz ku czci żołnierzy wyklętych w Warszawie.
 
 
Zorganizowany przez środowiska narodowe Marsz Żołnierzy Wyklętych wyruszył sprzed Aresztu Śledczego przy Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na skrzyżowaniu ulic Rakowieckiej i Kazimierzowskiej manifestanci napotkali kontrmanifestację zorganizowaną przez Obywateli RP. 
 
 
Kilkadziesiąt osób usiadło na jezdni, ułożyły też w poprzek ulicy linię z białych róż. Mieli też ze sobą transparenty z napisami takimi jak "Faszyzm stop", czy „Bury nie jest bohaterem”. Policja siłą usunęła protestujących i wylegitymowała ich. Nikt nie został zatrzymany. 
 
68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
 
 
Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli święto polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.
 
Inicjatorem dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński.