joomla templates top joomla templates template joomla

Autobusy staną na Trasie

włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

Od 31 sierpnia na przystanku Stare Miasto, tuż za wylotem tunelu trasy W-Z w kierunku Pragi, zatrzymywać się będą nie tylko tramwaje, ale także autobusy. Miejski Inżynier Ruchu przychylił się do postulatu Zarządu Transportu Miejskiego w tej sprawie.

Na przystanku będą zatrzymywać się kursujące mostem Śląsko-Dąbrowskim tramwaje 4, 23 i 26, dwie linie autobusowe dzienne - 190 i Z-2 oraz (na żądanie) linie nocne N11, N21, N61 i N71.

Przystanek będzie zlokalizowany na jezdni, na wspólnym pasie tramwajowo-autobusowym. Przed rozpoczęciem remontu torowiska stawały tam tylko tramwaje, więc widok osób wysiadających z autobusu dla wielu kierowców samochodów osobowych może być zaskoczeniem. Dlatego też nad bezpieczeństwem pasażerów będą czuwać służby nadzoru ruchu ZTM oraz policja.

Na dawną trasę (na Targówek) nie wróci linia 410. Ponieważ jej trasa przebiega przez osiedle Groty, „410” musi być obsługiwana taborem krótkim, a taki nie powinien kursować tzw. trambuspasem z powodu znacznie niższej zdolności przewozowej pojedynczego pojazdu.

Mostem Śląsko-Dąbrowskim po wakacjach nie pojedzie także linia 32, która cieszyła się stosunkowo niewielkim zainteresowaniem pasażerów. Jej wycofanie pozwoli zwiększyć częstotliwość tych linii na ciągu trasy W-Z, z których korzysta najwięcej podróżnych.
Ponieważ po oddaniu do użytku wspólnego pasa tramwajowo-autobusowego, jego przepustowość zostanie wykorzystana maksymalnie, ewentualne korekty układu komunikacyjnego będą możliwe w drugiej połowie października - po zakończeniu remontu trasy W-Z. Wtedy to wycofana zostanie linia zastępcza Z-2. Zarząd Transportu Miejskiego rozważa uruchomienie w jej miejsce m.in. bezpośredniego połączenia z Targówkiem.