joomla templates top joomla templates template joomla

Inauguracja obchodów 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz, zainaugurowała obchody 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W konferencji prasowej na temat obchodów, która odbyła się w stołecznym Ratuszu udział wzięli - Prezes i Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich – Zbigniew Ścibor–Rylski i Edmund Baranowski, Prezes i Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Czesław Cywiński i Bolesław Hozakowski, a także Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Jan Ołdakowski.

 

- Pamiętajmy, że Powstanie było zrywem ludzi młodych. To tak naprawdę było powstanie dwudziestolatków. Warto o tym przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu pokazując etos walki o niepodległość. – podkreśliła Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz – Pamiętajmy także o tym, że w Powstaniu bardzo ważna rolę odegrała ludność cywilna. To oni byli ważnym zapleczem dla powstańczej armii. Nie możemy zapominać, że Powstanie Warszawskie w zamyśle Komendy Głównej Armii Krajowej zostało wpisane w akcję „Burza”, która choć skierowana bezpośrednio przeciwko Niemcom, miała za zadanie uświadomić zbliżającej się i zwyciężającej Armii Czerwonej, że na wyzwalanych terenach Polski gospodarzami są Polacy.

 

Zbigniew Ścibor–Rylski, Prezes Związku Powstańców Warszawskich, zaznaczył, że „Powstanie Warszawskie – to nie był bój o Warszawę, ale o wolną i niepodległą Polskę”. – W powstaniu zginęło ok. 200 tys. cywilów. Dlatego oddajemy im hołd. To jest najważniejsze nasze przesłanie, także dla młodych ludzi – dodał.

 

W trakcie konferencji Prezydent stolicy wraz z przedstawicielami organizacji powstańczych podpisali apel do mieszkańców Warszawy i Polski o uczczenie 1 sierpnia pamięci Powstańców.

 

Podczas konferencji przedstawiono także program obchodów 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,

 

Na zakończenie Prezydent stolicy zaprosiła wszystkich warszawiaków do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta.

 

 

 

 

 

 

 

źródło : www.um.warszawa.pl