joomla templates top joomla templates template joomla

JakDojade.pl najdokładniejsza wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej wchodzi do stolicy

włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

Zaczęło się we wrześniu 2008. Nieznany nikomu system JakDojade.pl umożliwił wyszukiwanie połączeń komunikacją miejską w Poznaniu. Założenia twórców (absolwentów Politechniki Poznańskiej) były proste: „Pragnęliśmy stworzyć najwyższej jakości, nowoczesny planer miejski, łączący wygodę użytkowania z niespotykaną dotąd dokładnością interpretacji rozkładu jazdy komunikacji miejskiej”.
Prace nad systemem, a w szczególności nad samym algorytmem wyszukiwania, trwały już od kilku lat. Od początku postanowiono odejść od standardów „Nie chodzi o to aby system wyznaczał najszybsze połączenie między dwoma przystankami. Nowoczesny planer musi znaleźć połączenie między dowolnymi punktami w mieście. Dodatkowo takie połączenie powinno równoważyć wiele dodatkowych kryteriów takich jak liczba przesiadek, czy dystans pokonywany pieszo, ponieważ nie zawsze najszybsza trasa jest ‘optymalna’.”

System szybko spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem, zdobywając grono stałych użytkowników. Doceniony wkrótce przez poznańskiego przewoźnika (MPK Poznań) jest obecnie polecany na jego stronie internetowej. Marzeniem twórców jest stworzenie ogólnopolskiej marki i obsługiwanie użytkowników w kilkunastu największych miastach Polski. Po kilku miesiącach dodana została obsługa Wrocławia, jednak od początku największym wyzwaniem była stolica. Prace nad wdrożeniem  komunikacji warszawskiej trwały od lutego 2009. Aglomeracja ta, z ponad pięciuset liniami i 4 500 przystanków stanowi sieć bardziej skomplikowaną niż cała polska sieć kolejowa bowiem w sieci PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest eksploatowanych tylko około 1 600 stacji. Równolegle więc z nauką interpretacji złożonych warszawskich rozkładów jazdy system wymagał też znacznego zwiększenia wydajności.

Czy najnowszy planer spodoba się mieszkańcom Warszawy, gdzie istnieją już podobne systemy? „Przez ponad 9 miesięcy działania rozwijaliśmy system zgodnie z nadsyłanymi przez użytkowników opiniami i sugestiami. Jak się okazuje użytkownicy to w większości nie przyjezdni, lecz sami mieszkańcy , wykorzystujący serwis na co dzień – a są oni dużo bardziej wymagający”. Twórcy liczą, że jakość i aktualność systemu zostanie zauważona i doceniona. Jak twierdzą, już w chwili obecnej jest to najdokładniejsza wyszukiwarka połączeń dla Warszawy. Można więc się spodziewać, że planowanie przejazdów komunikacją miejską w Warszawie będzie na coraz wyższym poziomie.

Źródło:

Informacja prasowa City-nav Sp. z o.o.