joomla templates top joomla templates template joomla

Łączność w Powstaniu Warszawskim

włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

Wirtualne Muzeum na stronach UKE
Z okazji 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Urząd Komunikacji Elektronicznej, uruchomił serwis pokazujący jak ważną rolę odegrała łączność w czasie trwania PW

Jak czytamy na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

Oddajemy Wirtualne Muzeum Łączności, w którym zamieściliśmy

    * opowiedziane historie uczestników powstania,
    * zdjęcia eksponatów,
    * schematy,
    * strukturę łączności,
    * liczne dokumenty i materiały.

Chcemy także pokazać, jak istotną rolę odegrały telefony w czasie walk powstańczych, jak dzięki ofiarności żołnierzy łączności, miejska sieć telefoniczna została przystosowana do działań bojowych, między innymi została uruchomiona automatyczna sieć telefoniczna, a w dalszej fazie walk została rozbudowana sieć polowa.

Do celów łączności telefonicznej użyto też kabli wysokiego napięcia.

W naszym Wirtualnym Muzeum Łączności prezentujemy także działanie i strukturę bezpośredniej łączności radiowej, która przestała działać między izolowanymi dzielnicami Warszawy i ponownie można było ją nawiązać jedynie za pośrednictwem radiowym Londynu.

W muzeum pokazujemy kobiety, które brały czynny udział w powstaniu organizując służbę łączności opierającą się na łączniczkach i kurierach.

Ponadto opisujemy działania Harcerskiej Poczty Polowej, w tym dzielnych pocztowców, którzy do ostatnich dni powstania dzielnie pełnili swoje funkcje i obowiązki roznosząc pod ogniem karabinów maszynowych listy do najdalej zlokalizowanych dzielnic Warszawy.

W imieniu UKE serdecznie zapraszamy do zapoznania się tą częścią historii Powstania Warszawskiego

UWAGA:

Projekt Wirtualnego Muzeum Łączności w Powstaniu Warszawskiem jest projektem otwartym.
To dopiero początek drogi, a serwis będzie sie rozwijał tak, by znalazło sie tam jak nawiecej informacji, dokumentów, zdjęć i wspomnień dotyczących zdarzeń i ludzi którzy swą wiedzę, umiejętności a nierzadko życie poświęcili Idei Wolności jaką niosło dla wszystkich Powstanie Warszawskie.

UKE zaprasza do współpracy wszystkie osoby, które są chętne pomóc w rozwoju serwisu.

Apel UKE skierowany jest do wszystkich miłośników łączności, miłośników historii łaczności, hobbystów i profesjonalistów, którzy są w posiadaniu wiedzy, dokumentów, zdjęć i innych archiwaliów.