joomla templates top joomla templates template joomla

Ruszyła kampania promująca trzeźwość na drogach

włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

Jazda próbna z instruktorem, „amerykański” test trzeźwości, mini hokej. A to wszystko w specjalnych okularach – alkogogolach. Już pod koniec sierpnia warszawiacy będą mogli w bezpieczny sposób sprawdzić swoje reakcje.

- Każdego roku na stołecznych drogach z winy nietrzeźwych kierowców w wypadkach ginie ponad 20 osób. To tak jakby cała klasa nie wróciła po wakacjach do szkoły. Ta kampania ma uzmysłowić wszystkim, jakie zagrożenie stanowią nietrzeźwi kierowcy.– powiedział podczas inauguracji kampanii wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński - Będziemy starali się namawiać szkoły, aby podejmowały ten temat. Dobrze jest trafiać do rodziców poprzez dorastające dzieci.

Statystyki i badania
Dane Komendy Stołecznej Policji oraz badania przeprowadzone na zlecenie stołecznego ratusza pokazują, że w Warszawie konieczne są kampanie, które będą przypominały wszystkim o skutkach poruszania się po drogach w stanie nietrzeźwym.

Od 2007 r. na warszawskich ulicach i w okolicznych powiatach policja zatrzymała prawie 10 tysięcy osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu, sprawcami ponad 500 wypadków byli nietrzeźwi kierowcy. Zgodnie z danymi Komendy Stołecznej Policji, tylko w pierwszym półroczu 2009 r., po spożyciu alkoholu prowadziło samochód ponad 2.5 tysiąca osób, doszło do ponad 70 wypadków.


Sprawdź „na trzeźwo” jak działa alkohol
Pod koniec sierpnia i we wrześniu, mieszkańcy Warszawy będą mogli na placach manewrowych pokonać wyznaczony odcinek trasy w specjalnych okularach alkogoglach. Percepcja otoczenia w alkogoglach jest zbliżona do takiej, gdy osoba ma 2 promile alkoholu we krwi. Dla bezpieczeństwa „jazdy próbne” będą odbywać w asyście instruktora. Gdy dorośli będą sprawdzać swoje reakcje na placu manewrowym, ich dziećmi zajmą się animatorzy z miasteczko ruchu drogowego przygotowanego przez Komendę Stołeczną Policji.
Jazdy odbędą się na placach manewrowych:
# sobota, 29 sierpnia, godz. 11-15 - ul. Powstańców Śląskich 127
(plac przy ośrodku egzaminacyjnym)
# sobota, 12 września, godz. 11-15 - ul. Turmonckiej 20 (szkoła podstawowa nr 285)
# sobota, 26 września, godz. 14-18 - plac przy stacji Metro Słodowiec


Organizator kampanii: Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: Komenda Stołeczna Policji, Stowarzyszenie „Trzeźwy Kierowca”, Zarząd Transportu Miejskiego, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej
Patroni medialni: Polska Agencja Prasowa – http://www.nadrogach.pl, Onet.pl, TVP Warszawa, Gazeta Wyborcza, ESKA