joomla templates top joomla templates template joomla

Spacer po Warszawie

włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

altDostojna nazwa, piękne pałace, pomniki, Teatr Wielki, kościoły - czegóż chcieć więcej? Senatorskiej nie można pominąć w spacerach po Warszawie tym bardziej, że cała ulica wpisana jest do rejestru zabytków.

Ale jej początki wcale nie były ciekawe. Droga oddalona od murów miejskich biegła przez puste, mało zaludnione tereny urozmaicone gdzie niegdzie browarami, słodowniami, ogrodami i dalej składami soli. Za nimi rozciągał się tzw. Obóz Królewski i ogromne piaski.

Ulica nazywała się wówczas Kozia, Bykowa, Reformacka.

Wielkie zmiany zaczęły się w końcu XVI w. wraz z budową rezydencji i pałaców dostojników dworskich. Szybko zapomniano o dawnych nazwach i już od 1615 r. używano tej urzędowo zatwierdzonej: Senatorska.
Uroki i tajemnice tej niezwykłej ulicy, którą nawet królowie chadzali piechotą odkryjemy w niedzielę, 30 sierpnia. Zapraszamy!
Spotkanie na Pl. Zamkowym, o godz. 11.  przy wejściu do ruchomych schodów.
Poprowadzą Państwa warszawskie przewodniczki: Jolanta Głodowska i Ewa Słęcka

Jolanta Głodowska
Rodowita warszawianka, niestrudzona podróżniczka i globtroterka. Zwiedziła wiele stolic, była w różnych zakątkach świata, zawsze jednak z radością powraca do Warszawy, utwierdzona w przekonaniu, że jest to miasto wyjątkowe, którego nie zamieniłaby na żadne inne.

Ewa Słęcka
Zakochana w Warszawie. Godzinami może chodzić po stołecznym bruku, podziwiać pałace i kościoły, wypatrywać detale architektoniczne, ciekawe szczegóły, potknięcia mistrzów.

Kolekcjonuje varsaviana i prawie wszystko co o Warszawie napisano.

Jesteśmy grupą przewodników PTTK zrzeszoną w klubie "Miłośnicy Warszawy i Mazowsza". Od początku lat 90. prowadzimy - przeznaczony dla mieszkańców stolicy - całoroczny cykl spacerów i spotkań poświęcony historii i współczesności naszego miasta oraz jego niezwykłym miejscom i ludziom.

Sobotnie i niedzielne 2-godzinne spacery - prowadzone najczęściej niekonwencjonalnymi, autorskimi trasami - pozwalają uczestnikom poznać nieznane im przedtem zakątki Warszawy, odwiedzić niedostępne zazwyczaj wnętrza /np. siedziby zasłużonych dla miasta zakonów, czy świątynie rozmaitych wyznań/, zwiedzić ciekawe, a mało dotąd spopularyzowane muzea i galerie, czy wreszcie zdobyć wiele nowych, interesujących informacji o miejscach pozornie tylko znanych.

Autor: Ewa Słęcka
Opublikowal: Michał Pawlik