joomla templates top joomla templates template joomla

Wisła - ostatnia taka rzeka w Europie

włącz . Opublikowano w Warszawa wiadomości

W dniach 15 -31 sierpnia odbędzie się plenerowa wystawa fotografii „Wisła - ostatnia taka rzeka Europy”. Zdjęcia dokumentują piękno i niepowtarzalny urok Wisły oraz jej otoczenia, promują także budowę Wiślanej Trasy Rowerowej - prowadzącej wzdłuż rzeki, drogi wydzielonej wyłącznie dla rowerzystów i pieszych. Ekspozycja prezentowana będzie w dziewięciu miastach położonych nad Wisłą oraz w Bielsku-Białej. W Warszawie wystawę zobaczyć będzie można 22 i 23 sierpnia na Placu Zamkowym - Płyta nad Trasą W-Z.

 

Wystawa pokazująca piękno królowej polskich rzek oraz nie odkryte dotąd turystycznie miejsca na mapie Polski, jest elementem społecznej kampanii promującej budowę Wiślanej Trasy Rowerowej. Jest to ciągnąca się na dystansie ponad 1000 km droga rowerowa, bezpieczna dla rowerzystów i pieszych, pozwalająca na poznanie przyrody, kultury i historii naszego kraju od Beskidów po Bałtyk. Trasa poprowadzona zostanie wzdłuż rzeki, głównie szczytami wałów przeciwpowodziowych. Tak wytyczona przybliży Wisłę wszystkim spacerowiczom, która na co dzień dla większości z nich pozostaje zasłonięta wałami i praktycznie niedostępna. Szlak rowerowy pozwoli na bezpośredni kontakt z naturą, będzie miejscem wspaniałego wypoczynku i aktywnego trybu życia a wszystko w niepowtarzalnej scenerii przepięknych wiślnych krajobrazów. Ze względu na niepowtarzalny charakter Wisły, jej bogactwo przyrodnicze i kulturowe, jako produkt turystyczny Wiślana Trasa Rowerowa ma szansę stać się atrakcją nie tylko na skalę krajową, ale i europejską.

 

Wystawa składa się z blisko 100 zdjęć rzeki i jej otoczenia. Zdjęcia, grafiki i opisy eksponowane będą na przenośnych konstrukcjach i zaprezentowane zostaną w 10 polskich miastach, usytuowanych wzdłuż Wisły. Autorami fotografii są m.in.: Robert Dejtrowski, Adam Ławnik, Renata i Marek Kosińscy, Michał Stokowski i Grzegorz Szkutnik.

 

Jesienią Ekspozycja pokazana zostanie w Sejmie RP, Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz podczas światowej konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu. Planowane jest również we współpracy z UNDP (program ONZ) wydanie albumu o takim samym tytule w 3 językach, który promowałby Wisłę i Wiślaną Trasę Rowerową za granicą.

 

Wystawa objęta została patronatem Ministra Środowiska oraz Prezydentów i Burmistrzów wszystkich miast, w których zostanie zaprezentowana.

 

 

 

 

 

źródło : www.um.warszawa.pl